CELALEDDİN ADA İLAHİLERİ

CELALEDDİN ADA İLAHİLERİ

CELALEDDİN ADA İLAHİLERİ

 

     Celaleddin Ada ilahileri ile 2016 yılına ilahilerini taşıyan, en güzel ilahi sanatçılarından olan Celaleddin Ada, ilahiler ile günümüze damga vuran ender sanatçılardandır. Onun ilahileri ile günümüz asrın medeniyetine sevgi seli olarak niteleyici özellikteki ilahileri insanlara toplum sevgisini de kazandırmaktadır.

     Celaleddin Ada ilahileri ile çok güzel sesiyle kendini büsbütün ilahi dünyasında çığır açan, halk yapısının Müslüman ümmetine vurgu yaptığı ilahileri, gönül dünyasını süsleyen en önemli yapı taşı malzemeleridir. Onun sesiyle insanlar Peygamber ve Allah aşkını tadıp gönül limanına açılan dünyayı bulmuştur. Kendisinin sesiyle İslam alemine ilahileri ve gazelleriyle süsleyip aydınlatma yolunu benimsemiştir. Celaleddin Ada ile insanlar, kalp ışığına giden gönül hareketini benimseyip ve o yolculukta kendilerini Allah aşkı ve Peygamber sevgisine bağlamışlardır. Celaleddin Ada ilahileri ile hayat veren bir su olup, toprak neslini doyumsuz yeşilliklere kavuşturan bir gönül ikliminin de perdesini aralamıştır. Bu yolculukta ilahileri ve güzel eserleriyle insanların adeta bir manevi atmosferine girip, insanları kuşatan bir sevgi hazinesini de insanlığa lütfetmiştir. Celaleddin Ada İlahileri ile en güzel ilahiler, en özlü ilahiler, hoşa ve gönül dünyasına hitap eden ilahiler kazandırmıştır. Celaleddin Ada ile ilahi dinleme potansiyeli artmış, insanlara huzur dolu bir kalp ve düşünce duyarlılığı haiz olmuştur. Geleceğin en potansiyeli yüksek ilahi sanatçılarından olan Celaleddin Ada, günümüzde de en çok dinlenen ilahi sanatçılarındandır. Bu özelliği ile günümüze en güzel eserlerini yetiştirip insanların bu ilahiler ile feyzlenmesine vesile olmuştur. En çok dinlenen özelliğini barındırması Celaleddin Ada İlahilerinin popülerlik seviyesini de artırmıştır. Daha nice bunun gibi ilahileri ile de düşünce toplumunun aynası olmaya devam edecektir. Celaleddin Ada ilahileri ile düşünce dünyamız gelişmiş, sözlerdeki vurgular ile de anlam ve mana değeri kat kat artmıştır. Bu anlam ve mana ilahilerde kendini iyiden iyiye hissettirmiş ve toplum nezdinde de çevremize bakışı olumlu yönde güçlendirmiştir. İlahiler ile Allah sevgisinin ne derece huşu ile bakılacağı bilincini konu olarak işleyip eserlerine aksettirmiştir.

     Celaleddin Ada ile Mekke ve Medine dönemine, Hz. Hamza’nın savaş biçimine, hira mağarası, Peygamber sevgisi, Allah aşkı, uhud ve bedir savaşlarına ve önemlilik dereceleri üzerinde çoğu kez durulmuş, bu temaları gönül limanına giden duyguyla işlemiştir. Celaleddin Ada İlahileri ile o dönemde yaşanan hadiseleri gün yüzüne getirip, bu dönemin düşünce yapısıyla gözler önüne getirmiştir. Celaleddin Ada ilahileri akl-ı selime hizmet etmiş; doğruluk, emanet, sadakat, tezarru gibi temalar ele alınmıştır. Bu ilahiler ile insanlar Hak ve Hakikat kavramlarının özüne inip, kendini sorgulayarak daha iyi bir ümmet olma yolunu gözden geçirmişlerdir. Bunun içindir ki Celaleddin Ada İlahileri sadece gönül dünyasına hizmet etmekle kalmayıp maziye yönelik oluşmuş tarihi de gözden geçirme, düşünerek algılama duyarlılığına hizmet etmektedir. Celaleddin Ada İlahileri ile insanlar bir kul olma özelliğini kendinde barındıran temel esası ve Allah’a hayırlı bir insan olma yönü de kuvvetlenerek güç kazanacaktır.

     Bu özellikleriyle Celaleddin Ada İlahileri toplum şuurunu kayda alan en önemli ilahi metinleridir. Bu ilahilere ulaşmak için sohbet sitemize tıklayıp, herhangi bir nick alarak dinleme özelliği elde edebilir, İslam ve sohbet kanalıyla da bu ilahileri yorumlayıp veyahut sohbet edebilme imkanı sizlere sunmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*