DİNİ SOHBETLER

DİNİ SOHBETLER

DİNİ SOHBETLER

 

     Sevgili kardeşlerim.. Muhtelif sohbetlerden, insanın temelden şekillenmesine olanak sağlayan diğer bir vasıta ve araçlardan biri de iletişim ve bilgi aktarım sürecidir. Bu bilgi aktarım dini sohbetler mahiyetinde olunca insanlar daha apaçık bir bilgi öğrenme potansiyeli içerisine girmiş ve o havayı teneffüs etmiş olacaklardır. önemli olan insanların birbirlerine karşı erdemlilik vasfı içerisinde temelden sevgi ve saygı gütmesidir. Buna paralel olarak sevginin olduğu yerde saygı filizlenip ve gelişir. Güzel anlamlar ifade eder. Dini sohbetler sürecinde de insanlar sevgi ve saygı derecelerini, bir hizmet mahiyetinde olarak düşünüp ve sunmaları toplumun ve insanlığın yararına olacaktır.

     Sevgili Din kardeşlerim.. İnsanlığın çöküşüne yönelik uzanan bir dünya bağlantısı içerisinde olmakla birlikte, bu çöküşe destek veren fizyolojik çevresel unsurlarla da maalesef ki karşı karşıyayız. Dini sohbetler kelamlarından uzak bir nesil haline gelmiş olmamız, din namına pek de bir şeyler yapmayıp sadece uzaktan izleme bahanesiyle yoğrulan ve karşı karşıya kalan insanlarımızın, ne var ki zihniyetine batı kültürü hevesi yerleştirilmiş, batı taklit edilmiş bu sebeple de insanlarda dini sohbetler‘den uzak bir yaşam alanına itilmiştir. Bu yaşamı din kardeşlerinin bağlantıları, kalplerdeki köprüleri ancak inşaa edebilir. Bunun içindir de kardeşliğin toplum serüvenine bir nebze de su serpmek hepimizin inisiyatifi çatısı altında barındırılmaktadır. Kalplerimiz, aklımızın süzgeci doğrultusunda yönlenirse pek hata zaafiyetine de maruz kalmaz.

    Dini Sohbetler bunun içindir ki kardeşliğin birlikteliğini geliştirip ona doğru bir çizelgede yön vererek onu büsbütün anlamlandırır. Dini Sohbetlerimizi hayırlı Kemaller, hayırlı söyleşiler ve hayırlı insanlık alanında kullanmamız bizleri dinamik bir toplum olmaya eğilimli hale getirir. Güzelliğin, anlayışın, insanlara merhamet derecesi ve saygılı oluşturabilecek en güzel vasıf aracıdır Dini Sohbetler.

     Dini sohbetler ile insanlar sadece fikir alış verişinde bulunup kalmayacak, aynı derecede Kainatta olup bitenler hakkında da bir düşünce bir anlayış idraklığı kazanacaklardır. Kainatın nizamı, ölçüsü ve derecesinin düzeni; insanlığın yaratılışındaki manevi atmosfer ve Rabbimizin kudretinin nihayetini dini sohbetler sayesinde konuşup bilgilenerek anlayabiliriz ve hayatımıza aktarma olanağı elde etmiş oluruz.

     Sevgili Dini Sohbetler kardeşleri… Güzel günlerin hatırı, İnsanlığın hayatının nereye gittiği, doğruluk serüveninin geleceği, bizi bekleyen sorunlar, teşvik edici dünya gerçekleri vb birçok detayı dini sohbetler çerçevesinde kardeşlerimizle istişare edip bu istişareden feyz alabilirsiniz.

     Nihayet Allah-u Tealanın bizlere bahşettiği dünya gerçeklerini, kulluk vazifesinin temelinde İslam’ın yattığını, bizi var eden Toplumsal sebeplerin düşünce inançlarını ne derece kıyaslanarak karşılandığı sürecini kendinizde gözlemleyebilirsiniz. İnsanlığın fıtratının gereklerinden biridir dini sohbetler. Dini sohbetler ile fikirler olgunlaşır. fikrin teması şekil kazanarak belli bir düşünce deryasında kaybolan aklın kendini yenilenmesine izin verilir. Empoze ve cahil kalınmış bir toplumdan uzak bir halde doğruluğu yakalama ve bunu benimseme anlayışı önem kazanır. Hürmetin bolca yağdığı manevi Ramazan günleri’nde bu atmosferlerde kıyasıya ve bolca tevbe istiğfar edilmelidir. Günahlardan kurtulma ve manevi bir ay olan Ramazan da da dini sohbetler ile kendimizi teşvik edip, ilmihal, Kur’an okumalı ve Peygamber efendimizin sünnetlerini yerine getirmeliyiz. Bol bol dini sohbetler konuları açılmalı, dini sohbetler alanında kendimizi gönül penceresi dahilince açık tutup ve sürekli hayırlı insan olma temennisiyle, bilgi yükümlülüğünü almak devamız olmalı, ahd mahiyetini kalpte benimsemenin yoludur dini sohbetlerimiz.

     Kalbimizin sembolünü oluşturan, değer yargılarımıza şekil veren, bizi biz yapan, önyargı ve insanlara karşı kötü ve embesil düşüncelere maruz kalmamaktır dini sohbetler. Dini sohbetimizle geleceğin gençlerine ufuk ve aydınlık olabilmeliyiz. Bu bizim ve dünyanın yaratılışının bir manevi yolculuğu, atmosferi.. Bu atmosferi elinde tutan insan, kazanan insandır.

     Sevgili Kardeşlerim… Bu nedenledir ki dini sohbetleri bir vazife olarak görmeli, hayatımızın her alanına bunu güzel bir ihsanla empoze etmeli, güleryüzlülüğü karşı tarafa verebilmelidir insan. Bunun yolu ise iletişim ve dini sohbetler yapmaktan geçer.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*