GAFLETLE OKUNAN KUR’AN

GAFLETLE OKUNAN KUR’AN

Enes bin malik:”çok Kur’an okuyucuları vardır ki,Kur’an onlara lanet eder.”

Ebû Süleyman Darani:” Zebaniler, putperestlerden evvela ,Allah’a isyan eden hafizlara  azap ederler.”

Bazı alimler: İnsanoğlu Kur’an-ı kerim’ i okurken başka bir şey karıştır, sonra tekrar okumaya döner ve böylece karıştırıp durursa,Allah tarafından kendisine “Ne oluyorsun, neden benim kelamımı luzümsüz  sözler karıştırıyorsun” denir.

İbn Rimah:”Kur’an-ı kerimi ezberlediğime pişman oluyor gibiyim,Çünkü öğrendimki kıyamet günü hafızlarda Peygamberlerin sorulcaklarından sorumludurlar.”

İbn Mes’ud:” Hafızlara yakışan, insanlar uykuya daldıkları zaman gecesini, lafa daldıkları zaman gündüzünü ,insanlar neşelendikleri zaman ,Kur’an’nın hüzün ayetlerini ,güldükleri zaman ağlatıcı ayetlerini,kibirlenip kendilerini beğendikleri zaman tevazu emreden ayetleri  hatırlamalıdırlar.yine hafızlara yakışan vakar ve halim olmaktır. Kötü huylu kavgacı bağırıp çağıran hiddet sahibi olmamalıdırlar.

Hadis-i şerifler de.

“Bu Ümmetin münafıklarının çoğu Kur’ân okuyucularıdır. ”İmam Ahmed)

“Kur’an’ nın haram ettiği şeyleri helal tanıyan, Kur’an’a iman etmemiştir.”(Tirmizi)

Seleften bazıları: ”Bazı kimseler Kur’an okumaya başlar, bitirinceye kadar melekler onlara rahmet okur. Bazı kimselerde Kur’an okumaya başlar bitirinceye kadar melekler onlara lanet okur .” buyurmuşlardır.

Niçin Böyle oluyor ? diye sorulduğunda:

“Helalini helal  ve haramını haram tanırsa,melekler ona rahmet okur.Helalı helal ,haramı haram tanımassa melekler ona lanet okur.”cevabını vermişlerdir.

Alimlerden biri :”Bazı kimseler kur’an okur ve hiç farkında olmadan kendi kendine lanet ederler ki;

Kendisi zalim olduğu halde “İyi bilinizki Allah’ın laneti zalimlerin üzerinedir” ayetini okurlar kendi kendilerine  lanet etmiş olurlar.

Hasan Basri :”Siz Kur’anı merhale geceyide binek kabul etseniz .Geceye biner, onunla kur’an merhalelerini aşarsınız. Halbuki sizden evvelkiler Kur’an’ı Allah’ın emri sayarak ,gece üzerinde düşünür ,gündüzde tatbik ederlerdi.” Demiştir.

İbn Ömer: ”Uzun zaman yaşadık, bazılarımız Kur’an tamamen nazil olmadan iman etti.Hz Muhammed Aleyhisselama bir sure nazil olukça ,helal ve haramını emir ve yasaklarını öğretir,hepsini tatbik eder ve herkes Kur’an’dan kendini alakalandıracak kısmını bilirdi. şimdi bir takım insanlar var ki, Kur’an-ı Kerim nazil olduktan sonra iman ettiler, kur’an-ı Kerimi başından sonuna kadar okudukları halde ne emrini bilir ,ne yasağını bilir, nede kendinde kalacak olanı .Hurmanın yaramadığı gibi onu etrafa saçar.”

2 yorum

  1. paylaşım için teşekkürler..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*