HOŞ DİNİ SOHBET

HOŞ DİNİ SOHBET

dinisohbetim ile ilgili görsel sonucu

Dini Sohbet

 

     Hoş dini sohbet ayrıcalığı, toplum nezdinde insanların dini sohbet yapabilmeleri, hoş ve nezih bir sohbetin içerisinde bulabilme anlayışından doğmuştur.

     Dini sohbet, ancak hoş ve güzel bir dini vecizeleri, insanların oluşturduğu dini bilgilerin ve paylaşımların neticesinde ortaya çıkmaktadır. Birlikte verilen vaizler doğrultusunda oluşan yaşam, insanlara da bilmediklerini katan bir hoş sohbet yönüyle gelmekte ve oluşmaktadır. Hoş dini sohbet, dini sohbet odaları bu konunun üzerine özellikle durmakta, hayırlı bir insanın ve Ümmet yolunun ne gibi bir vasıflardan geçtiğini insanlara duyurmaktadır. Doğru bir sohbetin yolu, Allah kelamından ileri gelmektedir. Hoş ve güzel olan Allah kelamlarıdır. Peygamber Efendimizin sözleri, Ayetler ve doğru anlatım yöntemlerinden geçmektedir. Dini sohbet, hoş bir eda ile anlatılmalı, insanlara feyz ve ilham verici özelliklerle etki duyarlılığı olmalıdır. Dini sohbet, bir yaşam sanatıdır ve basmakalıp duygularla hükmedici özelliği barındıramaz. Dini sohbet, insanları hidayete eriştirebilen hoş güzellikle sunulan ve tevazu ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalan örnek bir yaşam kültürünü benimser. Tek gerçek ve bizi kalplerimizle aydınlık geleceğe ulaştıran tek iman İslam olup, bunu doğru şekilde yaşamak ise bilmeyi ve öğrenmeyi gerektiren kaynaklar olmaktadır. İslam ilmihal kitapları bu yönde bizlerin geleceğini oluşturan, iyi bir insan ve Allah c.c korkusunu kalplere nakşeden en güzel kitaplar olmuştur. Allah korkusu ile kalpleri aydınlığa çıkaracak duygular hiç şüphesiz bir parmağın 1 dk dahi çakmak ateşi altında kalamayacağı acının verdiği duygu olmalıdır. Dini sohbet, insanları doğruluk hamuruyla yoğuran, kalpleri bir günah bataklığından çıkarıp temizlik yoluna sokan, hayatımızın karanlık yönlerini, aydınlık ve refah seviyesine ulaştıran en güzel duyguları oluşturan bir kimliğin adı olmalıdır. Sevgi ve sıcakkanlı insanları bir araya getiren insancıl özelliklerin yanı sıra güven duygusudur daima. Ama emin olmanın diğer bir yolu ise yine İslam ışığından geçmekle bağlantılıdır. Dini sohbet, sıcak kalpli yüreklere, hayat dolu nefes veren doğruluk kılavuzudur. Bizi doğruya götüren ve ulaştıran yol ise dini sohbet yapmanın, hoşnutluğudur, hoşluğudur.

     Bizi biz yapan değerlere bu anlamda sahip çıkılmalı, dini sohbet duyarlılığını ise elden bırakmamak gerektiğini özümseyip bu anlamda Allah yolunda bir şeyler yapmak temel gaye ve hedefimiz olmalıdır.

www.dinisohbetim.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*