Patatesin Faydaları

Patatesin Faydaları

     Patates maliyeti düşük olduğu hem de çeşitli alanlarda kullanılabildiği için çok tercih edilen yiyecekler arasındadır. Kızartılarak, fırınlanarak, ocakta pişirilerek tüketilebilmektedir. Ancak çoğu zaman patatesin faydaları göz ardı edilmektedir. Patatesi bol tüketenler genellikle vücutlarına ne kadar faydalı bir besinin girdiğinden habersizdir.

     Patates sofraların vazgeçilmez besin ögelerindendir, Niğde ilinde yer alan patates araştırma istasyonu da çoğu yemek ve gıdanın üretiminde, yapımında önemli bir role sahip olan patatesin önemini vurgulamaktadır. Patates bünyesinde barındırdığı fosfor nedeniyle cinsel gücü artırır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir. Vücudu gereksiz maddelerden arındırır. Kabızlığı önler ve hazımsızlık problemini ortadan kaldırır. Kanımızı temizlemeye yardımcı olur. El ve ayaklarımızda oluşan çatlakları önlemeye yardımcı olur. Patatesin yararları saymakla bitmez. Kan şekeri oranını düşürür. Bu nedenle şeker hastaları doğal bir şifalı bitkidır. Böbreklerin hızlı çalışmasını sağlar. Hemoroit ağrılarını dindirmek için önemli bir yardımcıdır. Bağırsaklarımızda oluşan kurtların düşmesine neden olur. Damar sertliklerini giderir ve bu yolla oluşabilecek hastalıklara karşı ciddi bir kurtarıcıdır.

     Genelde öğrenci yemeği olarak anılan patates aslında bütün insanların tüketmesi gereken bir besindir. Hemen hemen her organımıza bir faydası vardır. Hem bu kadar doğal, şifalı ve faydalı hem de maliyeti düşük bu besin maddesinin tüketilmesi, cilt sağlığı için de çok önemlidir. Cildimizi güzelleştirir, kuru ciltlerin nemlenmesine destek olur. Çiğ yendiğinde bile karaciğer ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir. Göz ardı edilemeyecek kadar fazla olan patatesin faydalarını herkes öğrenmeli ve hastalıklarından kurtulmak isteyenler de ilaçlarının yanında destek verici olarak patatesi bol bol tüketmelidir.

Patates Suyunun Faydaları

     Patates suyu çok farklı ve zengin mineraller ve maddeler ve bileşenler içermektedir. Bu özelliğinden dolayı patates suyu bir çok hastalıktan korunayı sağlarken bazı hastalıklar için de anlık sonuç almayı sağlar. Daha önce patates suyu ile saç sağlığına nasıl katkıda bulunacağımızı açıklamıştık. Bunun dışında B6 vitaminiiçermesi ruh ve sinir sağlığı açısından dayda sağlar, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Maşta mide va bağırsaklar olmak üzere sindirim sistemi için çok faydalıdır. Patates suyunun sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Patates suyu kan şekerini dengeler. Karoten ve B6 vitamini içeren patates suyu insülin görevi görerek kan şekeri seviyesini dengeleyebilir.
 • Patates uyunun bol miktarda içerdiği D vitamini, diş, kemik sağlığı yanında troid bezleri için de faydalıdır.
 • Patates suyu sindirim sistemi sağlığına da çok fazla katkıda bulunabilir. Lif açısındandan zengin olan patates diğer lif açısından zengin olan besinler gibi mide ve bağırsak sağlığını korur.
 • Beta karoten ve D vitamini açısından zengin olan patates aynı zamanda kalsiyumu bol miktarda içerir. Bu özelliği yardımıyla mide ülserinin tedavisine yardımcı olabilir.
 • Patates suyu hamilelik döneminde etkili bir besindir.
 • Patates uyunun bol miktarda B6 vitamini içermesi kalp sağlığının orunmasını sağlayabilir.B6 vitamini vücudumuzda homosistein düzeyini azaltmak için gereklidir. Bu kimyasal kontrol edilmediğinde kalp sorunlarına neden olabilir. Patates bu kimyasalın seviyesini dengeler.
 • Patates uyu bol miktarda manganez içerdiği için zihin ve beden sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • C vitamini içeren patates uyu grip , nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Patatesin Zararları: Çürümemiş ve lekesiz olgun patatesler yaygın olarak tüketilir ve sağlık açısından sayısız faydası vardır. Patates tüketimi çoğunlukla her yaştan insan için güvenle tüketilir ve her hangi bir etkisi yoktur. Fakata buna rağmen bazı sağlık uzmanlarının uyarılarını sizlerle paylaşmak isteriz;

 • Hasarlı patates, yeşil patates ve patates filizi yemek tahrip edilemez sorunlara neden olan zehirli kimyasallar içerir. Bu zehirli kimyasallar baş ağrısı, ateş basması, bulantı, kusma, ishal, mide ağrısı, susuzluk, huzursuzluk ve hatta çok daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Bir hastalığı tedavi amaçlı olarak cilt üzerine patates konuşmasının sağlıklı olup olmadığına dair yeterli bilgi yok.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde patates tüketiminin bir sakıncası yok ama bebeklerde ilaç amaçlı tüketilmesini önermiyoruz.
 • Diyabet hastaları için kan şekeris eviyesini etkileyebilir, bu yüzden doktorlarına danışarak tüketmelerini öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*