Rusya’nın Tanıtımı (St. Petersburg)

Rusya’nın Tanıtımı (St. Petersburg)

     Çarlar’ın başkenti Rusya’ya 2 asır başkentlik yapmış. Şiirlere, edebiyata, şarkılara konu olan bir şehir. Beyaz geceler şehri. St.Petersburg nüfusu 4.5 milyon.

     1. petro St.Petersburg şehrini kurarken avrupaya açılan bir pencere olarak düşünmüş. St.Petersburg bir Rus şehri olsa da aslında avrupa şehirlerini andırıyor. İnsanlarıysa Rusya’nın en entelektüel insanları olarak değerlendiriliyor.

     1991 de ismini alan St.Peterburg halk kararıyla verilmiştir. Rusyanın 2. büyük kentidir. Peter ve Paul kalesi şehrin ilk kuruluş yeri ve sonradan büyümüştür. Kalenin arkasında çarların mezarlığının bulunduğu bir binadır. 122 metre yüksekliğindedir. En büyük binadır. Çar petronun emri olduğu için bu binadan başka daha yüksek bina yapılmıyor. Sebebi ise saygılarından dolayıdır. Toplam 34 mezar bulunmaktadır kilisenin içinde.

     Şehirde 93 tane nehir ve 100 ün üzerinde göl bulunmaktadır. 342 tane de köprü bulunmaktadır. Aynı zamanda köprüler şehridir. 21 tane köprü ise açılıp kapanan niteliğe sahiptir. Geceleri açılmaktadır. Neva nehri Avrupanın en küçük nehri. Uzunluğu 74 km.

     Hermitaj Sarayı, şimdinin müzesi St.Petersburg şehrinin en gözde turistik yerlerinin başında geliyor. Yılda 3.5 milyon kişi ziyaret ediyor sarayı. Her bir taş, çarların kışlık sarayı özelliğindedir. Rusların gurur duyduğu bir saray özelliği taşıyor. Leonardo vinci ve Picasso resimleri sarayın duvarını süslüyor. Hermitaj kapıları büyük bir meydana açılmaktadır. Binlerce insan açık hava almaktadır. Katarina ve Petro giysileri ile turistler fotoğraf çekilmektedir.

     Nevskiy Caddesi St.Petersburg şehrinin en kalabalık caddesidir. Kimi zaman insan selinden yürünemez hale gelir. Cadde üzerinde kazan kilisesi vardır. Napolyon Rus savaşından sonra zafer abidesi olarak yapılmıştır bu kilise. Stalin döneminde de ateizm müzesi olarak kullanılmıştır. Nevskiy Caddesi 4.5 km uzunluğunda sağlı sollu dükkanlarla dolu caddedir. Dükkanların kirası ise 15.000 dolardan başlıyor. St.Petersburg diğer adıyla kuzeyin venediği. Kanallar ve nehirler kenti. Venedikte 114 tane adanın yerini St.Petersburg da 44 tane ada almıştır yerini. Nehirler kente çok güzel bir görünüm kazandırmaktadır.

     Moskovadaki vasili kilisesi’nin mimari yapısını andıran yeniden diriliş kilisesi yanıbaşında kanal ziyareti yapan yüzlerce turist için fotoğraf çektirecek yerlerden biridir.Kilise 1881 de suikasta kurban giden Çar 2. Alexsander’in anısına tam öldüğü yerde yapılmıştır. Bu şehrin geleneksel yapısına örnek bir bina değildir. 17. yüzyıl Rusya kilise taklitlerinden. Daha çok Moskova stilini andırmaktadır.

     Neva nehri şehrin ilk kuruluş yıllarında 300 den fazla taşmıştır. 1824 de nehir su seviyesi 4 metre daha yükselmiş ve şehrin yarısı sular altında dahi kalmıştır.

     Kunstkammer St.Petersburg şehrinin etnografya ve antoloji müzesidir. Avrupanın halka açık ilk müzesi Kunstkammer müzesidir. Aynı zamanda Rusyanın da ilk müzesidir. İlginç ve iki başlı ceninler bulunmaktadır. Müzeyi ziyaret eden erkeklere 1 bardak voltka öneriliyor. Bayanlara ise börek ikram edilmiş ki müzeye gelen insan sayısı artsın diye. Rusya’da 18. yüzyılda yaşanan anormal doğumlardan örnekler toplanarak bu müzeye konmuş. İnsanlar müzenin bu bölümünü gezince hayatın ve sağlığın kıymetini daha iyi anlıyor.

     Dünyanın en büyük metrolarından biri St. Petersburg metrosudur. Bu istasyon Dünyanın en derin 2. istasyonu, Moskovadan sonra. 102 metre derinliğine sahiptir. Bu metronun yapımında daha çok 2. dünya savaşı sırasında esir düşen alman askerleri kullanılmıştır. Metrodan inince tavan ve sütunların işlenerek yapılması metroya önem verildiğini gösterir.

     St. Petersburg da tek cami hazar mescididir. Hazar mescidi 1907 yılında açılmıştır.

      Beyaz geceler mayıs ayında başlayıp, Temmuz ayının ortalarına kadar devam ediyor. İnsanlar 50 gün aydınlık içerisinde kalıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*