Sohbet

Sohbet

Sohbet etmek için tıklayınız…

 

     Sohbet edip chat yapmak çok caydırıcı bir özelliğe sahip olmamakla birlikte günlük hayatta sohbet ile diyalogları pekiştirebilir ve bu sayede de birçok anlama ve sözcük türlerini öğrenebilme yeteneği edinilir.

     Sohbet ile insanların kaynaşları, günlük yaşama odaklanmaları ve anlama yeteneklerinin değişik kültürler sayesinde bambaşka bir ortama edâ olmaları insanları sohbetin ayrımcı özellikleriyle buluşturabilmektedir. Sohbet ve Chat diğer illerle ve gerek yurt içi gerekse yurt dışı insanların bir arada yaşamalarından doğan kaynaşmayı sağlamaktadır.

    Sohbet ile insanlar farklı alemlerin farklı insanları olabilmekte, farklı iç dünyaya münasır yaşama gayesi içerisine girebilmektedir. Sohbet etmek kelamları dize getirip, kabiliyetlerin sır aynacılığı görevini de üstlenmektedir. Sohbet ve Chat günlük yaşamda gerek skype gerek facebook, twitter gibi hesaplarla insanların günlük ihtiyacına cevap verebilen bir sanat haline gelmiştir. Bu gaye ile insanlar birbirleriyle canlı görüşebilmekte, sohbetlerini sözlü ve yazılı olarak sunabilmekte, sohbetini bir bütün olarak yapıp; günlük dışardaki münakaşalardan da uzak durabilmeyi gerektirmiştir.

     Yaşam koşullarının Türkiye şartlarında gittikçe zorlaşması insanları etkilemekte bu da evde vakit geçirmenin daha olası bir sebep olabilme kaygısını bir hayli yükseltmektedir. Bu ise sanal dünyaya insanları bağlamakta ve sohbet edip sanal dünyaya mütasib bir şekile girmeyi insanlara yeğlemiştir. Hayatın her an ne getireceği süzgecini diyalog ve sohbet yeteneği ile keşfetmeye itmiştir insanları.

     Hayat bir oyalanmadan ibaret olduğu varsayılırsa, bu dizaynı temsil eden en iyi oyalanmadan biri boş vakit ve şüphesiz gereksiz sohbettir. Bunun için sohbet etmek sadece konuşmak olmamalı; insanlara faydalı bir bilgi verme yöntemi hazinesi ile hareket etmeyi bizlere aşılamalıdır. Nitekim her işte vardır bir hayır. Bu hayırı da söz yani kelam ve sohbeti hayır dolu nitelikte yapabilmek insanlara en büyük kazanım sağlayacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Sanalda da olsa sohbet edince, chat dolu izlenim olarak görülmemeli, nitekim karşıdakinin de insan olduğu bilinci ile hareket edebilmeyi kendimize şuur ve ilke edinip, saygı ve sevgi esaslı bir temsiliyetle yola çıkılmalıdır. Bu sayede de sohbetlerimizi saygı ve sevgi esaslı bir şekile oturtturmalıdır insanoğlu.

     Sohbet, Chat, İslami Sohbet, Dini Sohbet, İslami Chat Odaları, Dini Sohbet Odaları, Türkiye sohbet odaları gibi başlık altında giren kullanıcı sayısı çok olmakla birlikte ama ortamın nahoş bir güzellik sergilememesi, insanların alaycı tutumları güvensiz bir ortam dahiline getirebilmektedir. Bu nedenledir ki Sohbet bir irşad bir kelâm yolu olabilmelidir. Sohbet etmek her insanın müptela sanatını iyi taşıyabilecek şah-ı eser bilincini zihinde pekiştirme kıvamında olabilmelidir. Aksi takdirde karşılıklı anlaşamama, insanları bir oyuncak timsali gibi görüp algılama, sohbet bilinci ile hareket edebilmenin aksi yönleri karşımıza pek çok kez çıkabilir ve insanı üzücü temel gayeler ile insanlığın yüz karası sembolüne dönüşebilir. Bunun için dikkat edebilmeli ve “insan” şuuru daima akıllarda varlığıyla birlikte kalp sinesine işlenmelidir.

     Sohbet çoğu diyalog yöntemleri ile değişik aracılar sayesinde görülmeye değer olan teknolojilerle insanlara başka bir çığır açtığı ortadadır. Bu çığır ile farklı dünyaların farklı sembolleri ile insanları hayatta tutabilecek en güzel çağrışım yoludur. Tabi yeter ki bu çağrışıma cevap verebilecek sohbet hali tam ve net bir kanal yoluyla insanlığa cevap verebilsin. Aksi halde aşılmaz bir engelden başka bir izlenim, bir Duayen olma özelliğinden öte cevap ve hüküm veremez.

     Sohbet, Chat, Muhabbet, Sohbet siteleri gibi başlık altında çıkabilmeyi amaç edinmek doğru bir sohbet edip veya başka bir mantıkla arayış çizegesine kapılabilirim gibi sıradışı, temelsiz, art niyete müptela olma gibi bir serzenişin yuvası olmamalıdır. Hayat pınarına açılan bir kapı olmalıdır. Sohbet insanı temel gaye içerisine alıp, cennet ışığına, Reyyan kapısına uzanan bir dal, bir kol olabilmelidir. Ancak bu sayede insanlar ne gibi kazanımla yola çıkacağını anlayabilir ve hayat dolu mazilerine güzel gemi ile güzel limanlara varabilir.

     Sohbet hayatın gayesi, kalbin ise nidâsıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*