SOHBETİCANAN SOHBET

SOHBETİCANAN SOHBET

SohbetiCanan sohbet odamıza girmek için tıklayınız.

 

     Aşk-ı muhabbetin en derin, feyzin en dolu olduğu yer sohbeticanan sohbet odasıdır. Sohbeti canan ile sohbet ihtivasının kalbe örnek bir yüzüdür.

     Sohbeticanan, sohbetin candan, canandan, yâr gibi ve sıcaklığı üzerine vurgu yapan anlamlara gelmektedir. Sohbeticanan insanların sevgi ve kalpten çıkacak yakınlaşmış sevgisinin örnekliğini ifade eder. İnsanların ise, en güzel sohbet yapacakları ortam hiç kuşkusuz sohbetin tadında olacağı mekanlardır. Bu mekanlar ise sevgi saygı ve seviyeden geçmektedir. Sohbeticanan bu seviyeye paralel olarak insanların yakınlaşmasını, konuşmasını, birbiri ile fikir alış verişi içinde olmasına önem veren candan samimi kalan mekanlardır. Sohbet ve chat duygusunu candan yapacak yer olan sohbeticanan, kula kulluğu değil, Allah’a kulluğu öğretici bir özelliğe sahiptir. Kendine yakışan bir türde hizmet veren sohbeticanan, insanların kalplerindeki derinliğe inerek, güzel olanı bulup çıkarmak ile daima uğraşmaktadır. Nur gibi ışıldayan kalbin çehresine dokunan sohbeticanan, güzelliğini ondan alarak insanlara yansımasını gösterir. Bu sohbet özelliği ile de sevgi ve samimiliği ortaya döken hoş muhabbetleri de oluşturan güzel bir kaynağa dokunan cümleleri oluşturur. Sohbeticanan, seviyeli, insan sarraflığı gibi bazı esasları da insana zamanla kazandıran düşünce aktarımlarıdır. Sohbeti canan bu hükmüyle insanların anlaşmalarına sohbet amaçlı en güzel vazife örnekliği sunmuş ve her bölgeden insanları kaynaştıran bir ilkeye sahip olmuştur. Sohbeticanan, insanlara kardeş olabilmeyi, Müslüman olmanın en güzel vasıflarından biri de kardeşlerin birbirlerini sevmedikçe gerçek iman etmiş olmamalarına işaret eden ve bu yüzden de birbirleri ile samimi ilişkiler ve diyaloglar kurmasına vesile aracı olan bir düşünce duyarlığı hizmetine binaenlik yapmaktır. Bunu bize oluşturacak duygu ise şüphesiz, Allah korkusu ve sohbetin can ve canan şeklidir. Samimiliğidir. Bencilliğe dur deyiştir. Sohbeticanan sohbet, buna dikkat edecek en güzel sohbet hususudur. Kardeş olmaya gidecek, incitici hareketlerden alıkoyacak, empati yükümlülüğünü hatırlatacak en güzel düşünüşe özgeçmiş olabilecek bir sohbettir Sohbeticanan.

     Sohbeticanan insanların yalnızca bu hükümlerini yerine getirirse kardeş gibi yaşayacağına, aynı duyguları paylaşacağına, aynı ideolojide ve yörüngede olabileceğine kanaat getirmektedir. Bu kanaatla sizleri güzel sohbet hazinesinde buluşturma ümidiyle hayırlı sohbetler dileriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*