SOHBETİN ÖZÜ

SOHBETİN ÖZÜ

     Kur’an ve Sohbet

     İnsanoğlu tarihi boyunca sürekli bir arayış içinde olmuş, ve Allah nezdinde aradığı kendi dirhemini Peygamberler aracılığıyla bulup, doğru izi sürmüşlerdir. Nitekim gün gelmiştir Peygamberler bile insanları bildiği bağnaz yoldan çevirememişlerdir. İnsanoğlu Yaratılış olarak en üstün varlık olarak Yaratılmasına rağmen, aynı zamanda da en aşağılık mahlukat olma özelliğini de eylemleriyle gösterme eğiliminde olmaktan ileri kalmamışlardır.

     Nitekim Hz. Muhammed (Sav)’in gelmesiyle yeri adeta nur kaplamış, cahiliye döneminde olan putperestlik inanç yara almıştır. Bu yara almanın verdiği kin ve hased duygusuyla Münafıklar çeşitli kötü ve işkence yollarını adeta artırarak, Müslümanlara çeşitli işkence yapmaktan kendini alıkoymamışlardır. Ne var ki Peygamber efendimiz Alemlere Rahmet olarak gönderilmiş, eylem ve sözleriyle insanlığı Hak olan İslam dinine davet etmiştir.

     Onun içindir ki gerçek manevi öz, Peygamber efendimizin (Sav) özüdür. O’nun hikmetiyle oluşan ahde vefa kavramıdır. Asıl sohbet onun sözleri yani Hadis-i Şeriflerdir.

     Sohbetin özü O’nun Kelam’ıdır. Çünkü O Kelam sahibidir. Peygamberimiz Muhammed Mustafa Salllahu Aleyhi ve Sellem insanlığa Rahmet Peygamberi olarak gönderilip, yanlış olan bid’at ve delaletleri ortadan kaldırmıştır. Sözleriyle ve davranışlarıyla tutarlılık sembolüdür. Kendisi insanlara sohbet ve dini anlatarak insanları vakar erdemliğine ulaştırmıştır. Mü’min olma şerefi ve izzetini tattırmıştır. Sohbetinin özü bir uygarlık lisanıdır. O’nun yolunda ilerlemeli ve insanlarla münakaşa ve dini sohbet’i bir bütün kılan, anlama ve anlatma yeterliliğini maneviyatta hisseden kullar olmalıyız. Lakin bu şekilde yüce Dinimizi yüksek mertebede tutabilir.

      Sohbetin özü, Kur’andır. Çünkü insanlar ancak Takva’da üstündürler. Takva ise Kur’anı anlama ve aktarmadır. bu sayede insan doğru ve yanlışın yükümlülüğüne varabilir. Bu sayede gönüllerin yeşermesine imkan sağlanabilir.

     İnsanlığa faydalı olan her daim kendine de faydalı olandır sonucu ile tamamlarsak, sohbetin özü de insanlığa vasıf kazandırıp; Peygamberimizin Sünneti, eylemleri ve Hadisleri ile insanlığa hizmet verebilme kaygısını kendimizde hissetmemiz gereklidir. Sonucu yakalamak özü yakalamayı gerektirir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*