Temiz Sohbet Odaları

Temiz Sohbet Temiz Chat Odaları

dinisohbetim.net

Temiz sohbet odaları

 

     Temiz sohbet odaları, temiz ve iyi niyetli arkadaşlar ile yapılan sohbetleri temsil eder. Özverili, kırıcı olmayan, titizlikle insanlara davranan ve yapıcı bir arkadaşlığı oluşturan sağduyu esasına dayanan sohbetlerdir.

     Temiz sohbet ve temiz chat odaları, insanların saflığına ve temiz kalmalarına yönelik oluşmuş saygı ve sevgi esasına dayanan sohbetlerden yola çıkan bir odadır. İnsanların temiz oluşu, şüphesiz kalplerinden geçer. Kalplerinde kin, dedikodu, kötü düşünce beslemek ve kıskançlıklar gibi oluşacak yaklaşımlar temizlik esasına kirli bir kalıp ile örter ve onu bezer. Kalbin kirliliği de düşünceye yansır haliyle. Bu sebeple oluşacak sohbetlere itina ile kendi duyarlılığımızda yaklaşılmalı, bu tarz eylem ve hareketlerden uzak kalınmasına özen gösterilmelidir. Temiz sohbet ve temiz chat odaları iyi kalpli olmayı, peygamber ahlakı ile ahlaklanmayı bizlere nasihatı öngörür. Âlemlerin serveri ve enbiyâsı olan Peygamberimizi örnek almalı, onun sünneti ışığında yol almalıyız. Kendimizi bu duyarlılık ve vakar sahibi bir mü’min olarak yetiştirir isek zaten bu yanlış ve gaflete düşmeyeceğimiz konusunda kendimizle barışık hale geliriz. Temiz sohbet, bu anlayış nidası ile kendini yetiştiren bireylerin kültürlü mirasını ortaya koyar. Temiz bir birey sohbetini de sohbet adabı üzerinden kurar. İnsanları kırıcı sözlerden uzak tutar ve kendini de yanlış esaslara sevk edici bir yaklaşımdan olabildiğince kaçınır. Güzeli ve doğruyu kendi gönül limanı ile bağdaştırır. Hak ve hakikat ışığında kendine bir yol çizer. En önemlisi ise Allah korkusu ve Allah sevgisi ile hareket ederekten insanlara yaklaşır. Bu düşünce temiz bir sohbetin de insanlara olan güven ve samimiyet yolunu da doğru teşkilatlanmasına refakat eder. Temiz sohbet ve temiz chat odaları bu vesile ile insanlara gerekli yolu ve belirgin bir hayat felsefesini idrak etme ve anlatma yolunda bir hizmeti öngörür. İnsanlara faydalı olma yolunu kendi iç dünyasında bulur. Temiz ve düşünceli bir sohbet nasıl yapılır? sorusuna en güzel bir vesile kalplerin temiz ışığının kapsülü olması onu kendinde bütünleştirir. Bu doğrultuda yapılan sohbetlere iştirak eder ve kendi gönül hazinesine anlam katarak o gönlü genişletir. İyiye doğru genişleyen gönül limanı onu daha üstün bir insan haline getirerek insanlarla barışçıl bir sohbetin yolu ve doğru bir sunumu olma yönünde çabalar ve kendi egemenlik dünyasına bunu olumlu şekilde aksettirir.

     Bu yüzden oluşacak sohbetleri kendi pervasızca olan şehvet duygusunu körükleyen bir yaklaşımı esas alıp temiz sohbet ve sohbetlerimizi bu aydınlıkla kayda değer görmenin yolunu açmalı, sohbetleri bu seviyede yön vererek oluşturma sürecine gitmeliyiz. Bu sürece dahil olabilen sohbetlere merhale ışığı olabilme duygusu ve temennisi ile güzel sohbetlerin varlığına hoş gelmeli, güzel sohbetlere aracılık etmeniz edası ve mutluluğu ile temiz ve hayırlı sohbet edebilmenizi dileriz.

www.dinisohbetim.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*